SEÇME KITALAR 

 
Hararet nârdadır, sacda değildir, Kerâmet sendedir, tâcda değildir. Her ne arar isen, kendinde ara, Kudüs’te, Mekke’de, Hâc’da değildir.
Sakın, bir kimsenin gönlünü yıkma, Gerçek erenlerin sözünden çıkma. Eğer insan isen ölmezsin, korkma, Âşığı kurt yemez, ucda değildir.
Gönül kâbesine girmesin hülya, Nefsine hakim ol düşme bed hûya. Kirleri arıtan, baksana suya, Hep yüzü yerlerde, bucda değildir.
Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda, Bülbüller şevke gelir, gül açar bağımızda. Hırslar, kinler yok olur aşkla meydanımızda, Arslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda.
Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde, Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok, Noksanlıkla eksiklik senin görüşlerinde.
Malım, mülküm, servetim hepsi evde kaldı, Eşim, dostum, akrabam geçtiğim yolda kaldı, Dostlarımdan birisi benden hiç ayrılmadı, Allah için yaptığım iyilikler bende kaldı.
Sensiz benim bir dem karara mecâlim yok, İhsânını ta’dâda imkânım yok. Tenimdeki her tüy eğer dillense, Binde bir şükrümü ifâya imkânım yok.
Madde karanlığı, akıl nûru; Cehâlet karanlığı, ilim nûru; Nefis karanlığı, marifet nûru; Gönül karanlığı, aşk nûru ile aydınlanır...

 
Hacı Bektaş Veli
( 1281 - 1338 )


ŞİİR PARKI